1. Wstęp - czym są EXE'ki?

Show (0) / Add comment

You have to be logged in to add comments!

No one has added any comments yet.

author: Anthrox2013-04-05 19:06:00

2. Spis treści

1. Wstęp
2. Spis treści
3. Podstawowe informacje

  • 3.1 Odróżnianie serii exeków
  • 3.2 Wymagania
  • 3.4 Pierwsze uruchomienie

4. Demonic Window

  • 4.1 Użytkowanie
  • 4.2 Walidator
  • 4.3 Oszustwa w grach - trainery
  • 4.4 Ukryte funkcje

5. tcUAE

  • 5.1 Gro i bucy - dostosowywanie exeka do własnych potrzeb
  • 5.2 Zapis i odczyt postępów w grze
  • 5.3 Skróty klawiszowe

6. Konserwacja

  • 6.1 Co zrobić, gdy EXE'k nie działa
  • 6.2 Kopia bezpieczeństwa plików

7. Pytania i odpowiedzi

Show (0) / Add comment

You have to be logged in to add comments!

No one has added any comments yet.

author: Anthrox2013-04-05 19:05:55

3. Podstawowe Informacje

Show (0) / Add comment

You have to be logged in to add comments!

No one has added any comments yet.

author: Anthrox2013-04-05 18:58:01

4. Demonic Window

Show (0) / Add comment

You have to be logged in to add comments!

No one has added any comments yet.

author: Anthrox2013-04-05 18:57:56

5. tcUAE

Show (0) / Add comment

You have to be logged in to add comments!

No one has added any comments yet.

author: Anthrox2013-04-05 18:57:52

6. Konserwacja

Show (0) / Add comment

You have to be logged in to add comments!

No one has added any comments yet.

author: Anthrox2013-04-05 18:57:46

7. Pytania i odpowiedzi

Show (0) / Add comment

You have to be logged in to add comments!

No one has added any comments yet.

author: Anthrox2013-04-05 18:57:40

(plandeka zostanie usunieta)

game screen

»WSTĘP

Do dzisiaj można się spotkać z osobami, które zadają pytanie, jak nagrać pod systemem Windows ADF na dyskietkę tak, aby odczytała ją nasza Amiga.
Gra jest warta świeczki, ponieważ gdy spojrzymy na ilość dostępnych obrazów, może się nam zawrócić w głowie - sama paczka TOSEC zawiera ich ponad 20 tysięcy (!).
Nie muszę chyba wspominać, że taką ilością dyskietek moglibyśmy bez problemu zapełnić pokój po sufit.
Niestety... mimo, że Amiga pozwala odczytać PCtowe dyskietki po zainstalowaniu odpowiednich sterowników (PC0), na naszym PC nie mamy możliwości prostego odczytania dyskietek - a co dopiero nagrywania.
Mimo wszystko sposobów na skuteczne przegrywanie jest sporo - null modem (najpopularniejszy), podczepianie dysku twardego, jednostronne zgrywanie za pomocą dwóch stacji dyskietek (...) .
Co jednak gdy nie potrafimy obsłużyć NullModem (ba, nie mamy odpowiedniego softu), Amiga nie pozwala na podpięcie dysku twardego (500 <3) a sąsiad, który też miał Amigę i mógłby pomóc obraził się z jakiegoś powodu np. stwierdzając, że ta kupa zostawiona na jego wycieraczce została sprezentowana przez naszego psa pomimo, że cała ta przykra i śmierdząca sprawa opiera się na domysłach?
Chciałbym w tym artykule zapoznać Was z legendarną i tajemniczą dla niektórych kartą Individual Computers PCI Catweasel.

Jestem w jej posiadaniu od wielu lat, lecz do dzisiaj próżno szukać jej polskiej recenzji.
Podejrzewam, że w Polsce jest ich w ilości ~3 sztuk (znam pewną osobę, która zwracała się do mnie o pomoc w jej konfiguracji).
Powodów tak małej ilości posiadaczy nie trzeba daleko szukać:

  • prawdziwą Amigę ma tak naprawdę mały % osób związanych z IT
  • ten, kto już ją ma (Amigę) dawno znalazł alternatywne, tańsze sposoby przenoszenia danych z dyskietek
  • brak informacji o istnieniu tejże karty
  • cena kontrolera (~100 euro + sprowadzenie)

Wypuszczono kilka wersji Catweasela - ostatnia wersja na tę chwilę to IV Plus, jednak praktycznie nie różni się od rewizji IV poza wyglądem - jest czarna.

»Opis + paramenty techniczne

Co to w ogóle Catweasel?
W skrócie jest to mała karta PCI-kontroler dla naszego PC, która "uczy" naszego klona nagrywać/odczytywać dyskietki w sposób zrozumiały dla Amigi - mam tu ma myśli również dyskietki NonDOS.
Na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia - oprócz tego, że jest naprawdę mała oraz ciekawym tekście wytłoczonym na PCB:

game screen


»Funkcjonalność

Najbardziej interesujące funkcje:

  • możliwość nagrania/zrobienia obrazu adf (obrazu dyskietki w formacie Amigi) na PC wykorzystując zwykłą stację dyskietek
  • możliwość podłączenia joysticka/klawiatury Amigowej


»Zawartość pudełka

Ok, opis techniczny mamy już za sobą, teraz coś dla wzrokowców.
Panie i Panowie - to otrzymamy po kupnie:

  • pudełko
    game screen
    game screen
  • kartę PCI Catweasel MK IV
    game screen
    game screen
    game screen
  • dwie taśmy umożliwiające podłączenie stacji dyskietek do karty (należy używać TYLKO dołączonych taśm - inaczej dyskietki zostaną nagrane z błędami, co gorsza przekonamy się o tym dopiero jak nasza Amiga będzie wyrzucać błędy przy ich odczycie (weryfikacja w ImageTool jest przekłamana na innej taśmie i program twierdzi, że została nagrana prawidłowo)
  • przejściówkę
  • zaślepki
  • płytę CD ze sterownikami - niestety jest zwykła płyta, którą kupimy w sklepie (i to jeszcze taka no-name) - o tłoczonym cacku z ogonem kota - firmowym logo możemy zapomnieć
  • 2 czterostronicowe kartki, które robią za instrukcję (jedna jest po angielsku, druga po niemiecku) [skan w formacie CBZ]


»Użytkowanie

Pierwsza randka z kartą nie należała do udanych - po bezproblemowym podłączeniu do płyty głównej i zainstalowaniu najnowszych sterowników z 2008 roku moje pierwsze nagrane dyskietki wyświetlały błędy na Amidze - okazało się, że winna była taśma - chciałem używać swojej, plecionej a nie klasycznej taśmy...
Po podmianie taśm dalsze nagrywanie odbywało się bez dalszych zgrzytów za pomocą dołączonego oprogramowania:

game screen

Przyznam, że byłem zaskoczony - nagrywanie dyskietek tą kartą rzeczywiście jest niesamowicie proste i szybkie (poniżej 2 minut) - moja Amiżka bez problemu łyknęła nagrane dyskietki z obrazów ADF. Również wykonanie kopii danych do ADF odbyło się bez problemu (WinUAE odczytywał obrazy bez zająknięcia) Plus dla ImageTool'a, że ma możliwość weryfikacji, czy nasza dyskietka została skopiowana/nagrana prawidłowo czyt. obraz adf/dane z dyskietki są identyczne.

»Karta idealna?

Niestety, w tym miejscu muszę zakończyć achy i ochy.
Jak zauważyliście karta pozwala natywnie nagrywać dyskietki pod systemem Windows (i nie tylko) lecz niestety za pomocą dołączonego oprogramowania - nie możemy przeciągnąć i upuścić obrazu na ikonę dyskietki tudzież otworzyć ją z dwuklika (jeśli chcielibyśmy przejrzeć nasze dokumenty).
Równocześnie nie możemy "zwykłych" dyskietek otworzyć bez wcześniejszego podpięcia stacji dyskietek do płyty głównej (a nie do kontrolera MK).
Posiadacze systemu Windows 7 x64 mogą niestety zapomnieć o korzystaniu z tej karty - chyba, że zainstalują sobie Windows XP/Vista/7 x86 (32-bitowy) (warunków do sprawdzenia czy karta rusza na Viście niestety nie mam).
Uważam to za kompletne olanie klienta - kupiłem kartę za prawie 500 zł i nie mogę się doprosić od 2009 wydania nowszych wersji sterowników? Individual Computers nie wydaje mi się typową wielką korporacją, która wydając nowe wydania karty "zapomina" o starych (tak, taką płytę ze sterownikami może mi dołączać Pan Jasiu, a nie poważna firma - chińskich firm nie liczę). O źródle sterowników również mogę zapomnieć.
Toni Wilen w obecnej wersji WinUAE niestety także nie wspiera całkowicie Catweasela - nie możemy odpalić emulatora i wsadzić dyskietki Amigowej - co byłoby niesamowite - wyobraźcie sobie - przynosimy zakurzone dyskietki, wkładamy do stacji a załączony emulator na PC od razu by ją łykał.
Za to wykrywanie joysticka jest bardzo dobre - mogłem go używać tak jak na prawdziwej Amidze.
Niestety, z powodu braku sterowników dla "siódemki" nie mogę odpowiedzieć, czy również w grach PCtowych joystick jest wykrywany bez problemu - podejrzewam, że tak.
Warto podkreślić, że jeśli nie mamy zainstalowanych sterowników w systemie, WinUAE nie wykryje nam karty.
Ostatni zgrzyt karty to brak wsparcia dla IPF - teoretycznie wydaje się to zrozumiałe z powodu polityki SPS, ale ja to odkryłem dopiero po kupnie karty.
Dlaczego nad tym ubolewam? Nie zrobię kopii niektórych moich oryginalnych dyskietek - gdy zrzucę je do obrazu ADF po prostu zabezpieczenie antypirackie gry się załączy - pozostaje tylko piracka wersja.
Wiem, że gdyby Individual Computers się postarał, to mógłby zrobić własny format IPF ot chociażby ICF i już bez problemu mógłbym zabezpieczać moje oryginały przed utratą ;)

»Podsumowanie

Karta jest bardzo dobra dla osób, które nie mogą/nie potrafią nagrywać dyskietek Amigowych z obrazów ADF. Nawet osoby, które są w tym dobre na pewno doceniłyby wygodę i szybkość w jaki sposób można nagrywać dyskietkę albo robić kopię do obrazu ADF.
Niestety kartę dyskwalifikuje szereg wad, które wymieniłem wyżej - gwoździem do trumny jest cena (~500zł licząc wysyłkę).

»Update #19-01-2011

Okazało się, że karta działa sprawnie na systemie Windows 7 32-bitowym - brawa dla Microsoftu za wsparcie wsteczne :)

Zalety:

  • wygodne użytkowanie
  • szybkość przegrywania dyskietek
  • możliwość używania cyfrowego joysticka / klawiatury Amigowej na PC
  • działa na: Windows XP, Vista, 7 (x32)

Wady:

  • brak sterowników dla systemów 64-bitowych
  • brak całkowitego, natywnego wsparcia dla systemu
  • gdy stację dyskietek mamy podłączoną do kontrolera - nie możemy przeglądać "zwykłych" (nie-amigowych) dyskietek
  • cena w stosunku do możliwości
  • płyta ze sterownikami
  • działa poprawnie tylko z dołączoną taśmą - o "skrętce" możemy zapomnieć

Show (10) / Add comment

You have to be logged in to add comments!

Prostszy, ale musisz mieć w Amidze czytnik CD, skonfigurowany Workbench no i nie każdy może sobie pozwolić na to rozwiązanie (czyt. posiadacze 500tki np.)
Jednak sposób bardzo ciekawy i zdecydowanie tańszy :)

2011-04-14 18:55:21

Ja znalazłem prostszy sposób. Czemu miałbym nagrywać pliki ADF na dyskietki pecetem? W pc nie mam nawet stacji dysków. Wypalam płytę z plikami ADF, wkładam ją do Amigi. Na Amidze uruchamiam programik ADF Blitzer i nim nagrywam dyskietki z ADFów, a ze swoich starych dyskietek tworzę ADFy, które potem mogę odtwarzać na WinUAE. Z kolei jeśli chcę zrzucić swoje stworzone ADFy na peceta to podłączam dysk amigowy pod PC i WinUAE robię zrzut.

2011-04-11 04:37:58

Przyznam szczerze, że nie siedzę w tego typu sprawach, ale kiedy zacząłem czytać ten artykuł to bardzo napaliłem się na tego typu sprzęt. Jednakże mój zapał został szybko ostudzony kiedy zobaczyłem cenę. W piwnci mam jeszcze 4 pełne pudła gier i softu do Amigi oraz samą Amigę dobrze zakonserwowaną więc mój zapał był duży. No cóz może kiedys sobie kupie tegho typu urzadzonko

2011-02-17 18:27:47

Zły postanowiłem zainstalować XP...
miałem błąd więc zainstalowałem 7 32-bitowy i... działa :)
Plus dla Microsoftu !

2011-01-18 21:17:59

Hi there,
still no change - status is "even companies with full Microsoft support can't help us". We're resolving compiler errors one by one.
Please note that 64-bit drivers were never advertised.
ciao, -- Jens Schönfeld

Także ze sterownikami na Windows 7 x64 mogę się pożegnać...

2011-01-18 14:50:53

Cena rzeczywiście przeraża. Za połowe tej kwoty można kupić SDCard HxC Floppy Emulator. Sam posiadam i jestem super zadowolony. Znika problem z dyskietkami. Polecam.

2011-01-17 11:17:48

True, nie da się ukryć, że mimo tylu wad karta jest warta uwagi :)

2011-01-13 16:00:29

Artykuł ładny i konkretny. Taka karta to marzenie.Tylko cena rzeczywiście razi. Brak bezpośredniej obsługi amigowych dyskietek nieco na minus. Trochę przykre że przez tyle lat świat komputerów jest dalej sto lat za murzynami w kwestii zarządzania amigowymi dyskami na PC i trzeba mocno kombinować albo kupować drogie urządzenia.

2011-01-13 15:21:06

Artykuł na dużego plusa,pozwala się zastanowić nad wyborem akcesorium do archiwizowania danych do/z dyskietek :) Tekst z kupą psa powala :D

2011-01-13 15:04:00

Wszystkie zdjęcia są oczywiście mojego autorstwa ;)

2011-01-13 14:06:10

author: Anthrox2011-01-13 07:52:20

(plandeka zostanie usunieta)

EXEki są w pełni automatyczne oraz proste w obsłudze - jednak zachęcamy do przeczytania ninijszej instrukcji, aby poznać wszystkie możliwości drzemiące w tej małej binarce.

Uwaga!
Niniejszy instrukcja obsługi przeznaczona jest dla exeków od wersji v2.6+

  • Pierwsze uruchomienie
    Kliknij dwa razy lewym przyciskiem myszki na exeku:
    game screen

    Powita Cię logo TC, a po chwili również Demonic Window:
    game screen

    • Podstawowe użytkowanie Demonic Window
      Demonic Window jest bardzo prosty w obsłudze. Poruszanie się po nim nie powinno sprawić Ci zbytnich problemów. Okno dzieli się na:
      game screen
      • część użytkową [kolor zielony]
      • część informacyjną [kolor czerwony]
      W części użytkowej jeżeli mamy tylko jedną pozycję wystarczy, że wciśniemy przycisk "Start", aby uruchomić grę. Przycisk '?' służy do przywołania ogólnych informacji.
      W części informacyjnej wyświetlane są:

        Co się wtedy dzieje? Sprawdźmy:
        game screen

        Otwiera się estetyczne okno z zakładkami i różnymi przyciskami - Twoje małe centrum dowodzenia ;)Czas na opis:

        • Info » informacja o autorach, podziękowania
        • Configuration » możliwość podejrzenia wersji exeka oraz zapisania zmienionej konfiguracji
        • Speed mode » używaj ostrożnie - możesz tutaj przyspieszać exeka, ale uwierz - zawsze staramy się ustawić największą bezpieczną prędkość - nie bez powodu ustawiamy w danym tytule slow ;)
        • Display » ustawienia wyświetlania
        • Sound » ustawienia dźwięku
        • Game port » tutaj możemy ustawić drugi kontroler dla gracza (wcześniej w zakładce Input zmień: "Configuration #1" na "Compatibility mode")
        • Input » możliwość przypisania funkcji do klawiszy
        • Filter » ustawienia filtru polepszającego jakość obrazu
        • Save Game » zapisywanie gry w dowolnym momencie

      Ufffff najważniejsze mamy za sobą - teraz czas na garść porad Wujka Dobrej Rady:

      • Jeżeli masz słaby komputer i gra tnie się - zapal wszystkie 3 diody na klawiaturze (NumLock, CapsLock, ScrollLock) i uruchom EXEka. Otworzy się okno:
        game screen
        Zmień "antyaliasing" na "disabled"
      • Jeżeli denerwuje Cię intro - przed startem EXEka wystarczy, że zapalisz diodę od CapsLock i intro nie pojawi się.
      • Stwierdziłeś, że na TV obraz lepiej się prezentował, a teraz to fatalnie wygląda?
        Przejdź do menu pod F12 -> Display i zaznacz: "scanlines" w Line Mode
        game screen
      • Aby grać w oknie wystarczy, że podczas grania wciśniesz CTRL+F12
      • Jeżeli nie chcesz używać F12, a gra umożliwia zapisywanie w "standardzie" np. Beneath A Steel Sky po wciśnięciu F5/F6 pamiętaj, że zapisujesz save do pamięci RAM - to znaczy, że jak wyłączyłbyś EXE = znikną. Jeżeli chcesz z nich korzystać przy ponownym uruchomieniu EXE - wciśnij 'F10' albo '*' - wtedy zazwyczaj wychodzisz do systemu (czasem to wychodzenie jest wyłączone/zmienione na "reset" np. w kompilacji Pinballs 19in1).
      Show (2) / Add comment

      You have to be logged in to add comments!

      Hmmm,zdaje się że przydał by się update do tego Artykułu...

      2011-05-11 01:48:05

      No to podstawy mamy za sobą. Ci obeznani z WinUAE czają już bazę. Nowe są tylko triki z odpalaniem. Artykulik mały ale kompetentny.

      2010-08-08 15:39:35

author: Anthrox2010-07-22 01:52:53

engine quoiure & faust, design rekki & vera
TheCompany.pl 2008-2023 xhtml css

Tymczasowo zapraszamy na forum

Odwiedziło nas: 45957283 (unikalnych 23782027)

Loading image...

Image loading error. If you can please let us know. Sorry!